آثار سعید خاوری نژاد

مترجم، محقق است

 

میکلانژ: نقاش، پیکرتراش و معمار

      این کتاب در 189صفحه اثری از تیم مک نیس بوده که در سال 2006 میلادی توسط ناشران چلسی هاوس منتشر گردید و به زندگی و آثار میکلانژ پیکرتراش افسانه ای ایتالیایی می پردازد. اثر حاضر با زبانی ساده و به طور اجمالی به میکلانژ پرداخته و تاریخچه ای به نسبت مختصر از زندگی این هنرمند شهیر رنسانس فاخر ارائه می کند که در انتها با تصمیم شخصی مترجم با تعدادی از آثار او در بخش ضمائم همراه می شود که از ویژگی های آن می توان به ارائه طیف وسیعی از آثار او شامل پیکره ها، نقاشی ها، طراحی ها و آثار معماری با اطلاعات تکمیلی اشاره کرد که اغلب از کتاب معتبر « میکلانژ 1564 ـ 1475: مجموعه کامل آثار، فرانک زولنر، کریستوف توئنس و توماس پاپر، انتشارات تاشن، 2007 م. » برداشته شده و موجب آگاهی بیشتر مخاطب خواهد شد.

 


فهرست مطالب

پیشگفتار مترجم

 

بخش اول: نابغه ای مشغول کار

 

بخش دوم: دوران جوانی هنرمند

آموزش اولیه

رنسانس: نگرشی جدید برای جهان هنر

 

بخش سوم: یادگیری حرفه خود

در خانه مدیچی ها

فرصت های جدید

ورود به رم

فلورانس در دوران رنسانس

 

بخش چهارم: دل یک پیکرتراش

بازگشتی دیگر به فلورانس

 

بخش پنجم: سنگ تراش و بچه چوپان

تکمیل یک شاهکار

ابزار کار یک پیکرتراش

 

بخش ششم: پاپ و هنرمند

ورود پاپ ژولیوس دوم

مقبره ای برای یک پاپ

دو غول رنسانس در رقابت

 

بخش هفتم: نقاش بزرگ سقفی

نقاشی کردن یک سقف

نقاشی بر روی داربست

هنرمند رنجور

مشکلات خانوادگی میکلانژ

 

بخش هشتم: پروژه های بی پایان

نماهای سان لورنزو

بخش نهم: داوری نهایی

سال های پایانی

بخش های دیگر اروپا در این زمان

 

گاهنگاری

 

ضمائم: آثار پیکرتراشی، نقاشی، طراحی و معماری میکلانژ

 

کتاب شناسی

 

مطالعه بیشتر

 


پیشگفتار کتاب

     میکلانژ پیکرتراش افسانه ای ایتالیایی در نوع خود اولین بود و دنیای تازه ای که در حوزه پیکرتراشی به مخاطبان هنر عرضه کرد و آفاق جدیدی که در رابطه با فرم های پیکر انسانی گشود به جز مواردی انگشت شمار هرگز تا به آن زمان با کیفیتی مشابه تجربه نشده بود. او خود را نه یک نقاش بلکه پیکرتراش می دانست و بخش اعظم فعالیت هنری خود را معطوف به پیکرتراشی کرد که البته دلیل این امر را باید در دوران کودکی وی و بزرگ شدن در جایی دور از خانواده خود در منزل یک سنگ تراش و پس زمینه ای از معادن سنگ و اندکی بعد اصرار برای هنرمند شدن و رفتن به کارگاه گیرلاندایو جستجو کرد که تحسین کننده آثار پیکرتراشی یونانی و رومی بود و بر شاگرد جوان خود تأثیر الهام بخشی گذاشت. اما این علاقه کامل نمی شد تا این که میکلانژ آن را نزد استاد دوم خود برتولدو با مهارت درهم آمیخت و سپس با زندگی در دربار مدیچی ها تحت حمایت لورنزو دمدیچی و دسترسی به مجموعه های هنری بزرگ، پیکرتراشی را به عنوان حرفه همیشگی خود در کنار سایر صور فرعی تر هنری از جمله نقاشی برگزید.

     اثر حاضر با زبانی ساده و به طور اجمالی به میکلانژ پرداخته و تاریخچه ای به نسبت مختصر از زندگی این هنرمند شهیر رنسانس فاخر ارائه می کند که در انتها با تصمیم شخصی مترجم با تعدادی از آثار او در بخش ضمائم همراه می شود که از ویژگی های آن می توان به ارائه طیف وسیعی از آثار او شامل پیکره ها، نقاشی ها، طراحی ها و آثار معماری با اطلاعات تکمیلی اشاره کرد که اغلب از کتاب معتبر « میکلانژ 1564 ـ 1475: مجموعه کامل آثار، فرانک زولنر، کریستوف توئنس و توماس پاپر، انتشارات تاشن، 2007 م. » برداشته شده و موجب آگاهی بیشتر مخاطب خواهد شد. البته در رابطه با این موارد به ویژه طراحی ها باید اعلام شود اطلاعات مربوط به آن ها به عنوان مثال سال خلق اثر و ابعاد آن ممکن است در منابع مختلف با اندکی تفاوت ذکر شده باشد.

     مجموعه حاضر به دنبال کتاب « لئوناردو داوینچی: هنرمند، مخترع و همه کاره » از همین مترجم می آید که توسط انتشارات مارلیک به مخاطبان هنردوست ارائه گردید. در پایان امید آن می رود اثر پیش رو موجبات رضایت خواننده محترم را فراهم کرده و اطلاعات مختصر و مفیدی در رابطه با سیر زندگی و تطور سبک هنری میکلانژ تقدیم کند.

 


تصاویری از داخل کتاب

      

      

      

 


تصویر جلد کتاب اصلی

 


اطلاعات بیشتر 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات