آثار سعید خاوری نژاد

مترجم، محقق است

 

نظریه های جنبش اجتماعی

      این کتاب توسط مجموعه نویسندگان شامل جاناتان کریستینسن، سیمون ای. فلین، راس ای. وینکلاو، الکساندرا هاوسون، و کارولین اسپریگ آماده شده و توسط انتشارات سیلم در سال 2011 م. در 169 صفحه منتشر گردید. هدف آن معرفی جنبش های اجتماعی و بحث درباره نظریات مختلف ارائه شده در این باره است. بنابراین پس از توضیح درباره رابطه روایت با جنبش های اجتماعی، مراحل شکل گیری این جنبش ها و انواع و موارد عمده جنبش های اجتماعی مطرح می شود. سپس به جنبش حقوق زنان و همچنین رابطه خشونت و جنبش های اجتماعی اشاره می شود. سپس شماری از نظریات جنبش های اجتماعی از جمله نظریه جامعه توده ای، نظریه جنبش اجتماعی جدید، نظریه محرومیت نسبی، نظریه بسیج منابع، نظریه فشار ساختاری، نظریه ارزش افزوده، و نظریه چارچوب بندی ارائه می شوند. در انتها فهرستی از اصطلاحات و مفاهیم مطرح شده در کتاب ارائه و تعریف می شوند.مقدمه کتاب


     توانایی جنبش های اجتماعی در الهام بخشی، اجراء، و مدیریت تغییر، از عوامل مؤثرتر ماهیت مترقی جامعه است. اما در پشت هر یک از برجسته ترین جنبش های اجتماعی تاریخ، لایه هایی از نظریه وجود دارد که فقط از طریق دقت پژوهش جامعه شناختی کشف می شود.

     مجموعه راهنمای مرجع جامعه شناسی، به منظور فراهم ساختن بنیانی محکم برای پژوهش در موضوعات مختلف جامعه شناختی طراحی شده است. اثر حاضر مجموعه مقاله هایی را ارائه می کند که دسته هایی از نظریه های جنبش اجتماعی که در جامعه شناسی به کار گرفته می شوند را پوشش می دهند.

     این مجموعه با مقاله ای از جاناتان کریستینسن آغاز می شود که درباره رابطه روایت و جنبش های اجتماعی بحث می کند. او اشاره می کند که «کارکرد داستان گویی و روایت در داخل جنبش های اجتماعی، خلق هویت جمعی، چارچوب بندی خاستگاه های جنبش، و پرداختن به پسرفت ها و شکست های جنبش [است]». کریستینسن همچنین درباره چهار مرحله جنبش های اجتماعی به بحث می پردازد: ظهور، انعقاد، دیوانسالارانه [بوروکراتیک] شدن، و افول. سیمون ای. فلین با تحلیلی از مدل های مختلف جنبش های اجتماعی، شامل جایگزین، رستگاری بخش، اصلاحی، انقلابی، جنبش اجتماعی جدید، و مدل های دسته بندی اقتصادی، [بحث را] ادامه می دهد. سپس راس ای. وینکلاو و الکساندرا هاوسون جنبش های اجتماعی مهم [در تاریخ] را بررسی می کنند. آن ها در مقاله خود شکل گیری ابتدایی چنین جنبش هایی، اهداف سیاسی و حقوقی آن ها، و توان آن ها در موجب شدن تغییر اجتماعی در داخل جامعه را طرح می کنند. کارولین اسپریگ با بررسی جنبش حقوق زنان، نمونه ای موردی ارائه می کند، و کریستینسن با بررسی خشونت در زمینه جنبش های اجتماعی دوباره وارد بحث می شود.

     فلین در ادامه، با مجموعه ای از مقالات درباره نظریه هایی که مطالعه جنبش های اجتماعی بر آن ها متکی است، دامنه این مجموعه را گسترش می دهد. او در بحث خود درباره نظریه جامعه توده ای، درباره تاریخ و مفاهیم این نظریه و همچنین مشارکت کنندگان اصلی [در آن] و نقدهای آن اطلاعاتی ارائه می کند. فلین در هنگام تجزیه و تحلیل نظریه جنبش اجتماعی جدید از چشم انداز آن برای مشاهده جنبش طرفدار محیط زیست استفاده می کند. مزایا و عیب های نظریه محرومیت نسبی و نظریه بسج منابع نیز مورد بحث قرار می گیرد. به گفته نویسنده، «نظریه بسیج منابع می گوید که جنبش های اجتماعی از طریق بسیج مؤثر منابع و ایجاد فرصت های سیاسی برای اعضاء به موفقیت می رسند». کتاب با مقاله هایی درباره نظریه فشار ساختاری؛ نظریه ارزش افزوده؛ و شکل گیری، عناصر، و کاربردهای نظریه چارچوب بندی پایان می یابد.

     از آن جایی که جنبش های اجتماعی جامعه را به مسیرهای مختلفی هدایت می کنند، هم نظریه های جامعه شناختی فعلی و هم نظریه هایی که باید کشف شوند نهایت اهمیت را خواهند داشت. در پایان هر مقاله، منابع کامل ارائه می شود و فهرستی برای مطالعه بیشتر، منابعی برای پژوهش تخصصی در حوزه مطالعاتی مربوطه را فراهم می کند. گزیده ای از اصطلاحات و مفاهیم مربوطه نیز پایان بخش کتاب است.

 


فهرست مطالب


پیشگفتار

مقدمه

روایت و جنبش های اجتماعی

چهار مرحله جنبش های اجتماعی

انواع جنبش های اجتماعی

جنبش های اجتماعی مهم

جنبش حقوق زنان

جنبش های اجتماعی و خشونت

نظریه جامعه توده ای

نظریه جنبش اجتماعی جدید

نظریه محرومیت نسبی

نظریه بسیج منابع

نظریه فشار ساختاری

نظریه ارزش افزوده

نظریه چارچوب بندی

اصطلاحات و مفاهیم
تصویر جلد کتاب اصلی


اطلاعات بیشتر 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic