آثار سعید خاوری نژاد

مترجم، محقق است

 

هنر چیست و 100 پرسش بسیار مهم دیگر

      این کتاب در 135 صفحه توسط ارنست بیلگرن به نگارش درآمد و در سال 2010 م. توسط انتشارات لانگن هولد منتشر گردید. در این اثر سعی می شود با زبانی ساده و به دور از تکلف و کاربرد واژگان تخصصی هنر، به پرسش هایی کلی و عمومی درباره هنر، به ویژه هنر نقاشی، پرداخته شود و با استفاده از زبانی طنزآلود سعی در رفع ابهامات و تردیدهای مخاطبان هنری گردد. این کتاب با پاسخ به 107 پرسش درباره چیستی هنر و نکات مختلف مربوط به آن می تواند به عنوان منبعی جالب و مفرح برای علاقه مندان به هنر در نظر گرفته می شود.پیشگفتار مترجم

     گاه مزیت کاریکاتور در قیاس با نقاشی یا عکس در این جاست که برای بیان موجز یک مطلب و انتقال سریع پیامی گیرا، از نیروی بالقوه بسیار بیشتری برخوردار است و همین امر به طور مشابهی می تواند در مواقعی در زمینه برتری متنی طنزآمیز بر متنی جدی صدق کند که با استفاده از جملاتی ساده و آمیخته با طنز می تواند به مؤثرترین شکل ممکن بر پرسشی فائق آید که با هر پاسخ جدی ای رفع نمی شود. از این رو نمی توان همواره نسبت به تأثیر استفاده ای هوشمندانه از پاسخ های ساده برای پرسش های پیچیده بی تفاوت بود و باید گفت گاه بهترین گزینه توسل به جادوی طنز است.

     چیزی که در وهله اول باید درباره این کتاب گفته شود پرداختی ساده به نیای بایسته های هنری است که قصد دارد مخاطب را به شیوه ای ساده تر به سرمنزل مقصود برساند. نکته ای که در این کتاب برای مترجم جالب بود پاسخ به بسیاری از پرسش های به نسبت پیچیده دنیای هنر با زبانی ساده است که با ادبیاتی خودمانی تر و به دور از هر گونه تکلف، در راستای رفع دغدغه های فکری خوانندگان هنری در صدد ارائه جواب هایی قابل فهم است.

     نویسنده با طرح 117 پرسش عمومی در زمینه هنر سعی می کند به جای وارد شدن به مباحث فلسفی تأویل پذیر و یافتن راه حل های پیچیده، به طور جالبی تنها با بهره گیری از جملاتی گاه به ظاهر بی ارتباط، پاسخ را به طور هوشمندانه ای در دسترس خواننده قرار دهد و به او برای یافتن گزینه مناسب و «لذت» از آن ها که پرسش ذهنی وی را رفع می کند یاری برساند. جالب این که نویسنده این کتاب، با باز گذاشتن دست مخاطب در انتخاب راه حل محبوب خود، او را مجبور نمی کند که دشوارترین گزینه ها را دنبال کند.

     بنابراین در مجموع می توان عنوان کرد اثر پیش رو به سهم خود می تواند نقش قابل توجهی در ارائه شیوه پرداختی جدید و جالب به هنر و رویارویی با مسائلی داشته باشد که پاسخ به آن ها اغلب جز از راه تأمل و تلاش های نظری امکان پذیر نیست. در صورتی که بتوان به جای پیمودن راه های دشوارتر، از مسیری خوشایندتر و لذت بخش تر پیش رفت، چرا این فرصت را تجربه نکنیم و به جای شکنجه دادن خود از هنر لذت نبریم؟جلد کتاب اصلی
اطلاعات بیشتر

  • > معرفی کتاب در سایت آمازون  •  
     
    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic